درمان آکنه و اسکار

درمان آکنه و اسکار

ایجاد اسکار ناشی از آکنه به 3 عامل بستگی دارد:
شدت جوش صورت:

هرچه جوش صورت فرد شدیدتر باشد احتمال ایجاد جوشگاه بیشتراست. جوشهايی كه به صورت برجسته و کیستی هستند تقریباً در100% موارد، اسکار به جا می گذارند.

استعداد خانوادگی:

بعضي افراد از نظر خانوادگی مستعد اسکار هستند بدين معني كه در سایر افراد خانواده هم پس از ایجاد زخم یا ضایعه پوستی،جای آن باقی می ماند.اين بيماران بيشتر در خطر ايجاد اسكار در اثر جوش هاي صورت هستند..

مدت ابتلا به آکنه قبل از شروع درمان:

هرچه فرد مبتلا به جوش صورت، درمان بیماری خود را دیرتر شروع کند احتمال ابتلا به اسکار آکنه در او بیشتر است. در صورتی که فرد بیش از 3 سال اقدام به درمان آکنه نکند، این احتمال به شدت افزایش می یابد. این مسئله لزوم درمان سریع جوش صورت را گوشزد می کند. اصولاً اسکارهای آکنه به دو دسته فرورفته و برجسته تقسیم می شوند. برای درمان اسکارهای ناشی از جوش صورت از روش های مختلفی استفاده مي شود.

از جمله آنها می توان به لایه برداری ( Peeling)، میکرودرم ابریژن ( Microdermabrasion ) ، تزریق ژل، تزريق چربي و جراحي اشاره کرد. یکی از بهترین درمانهای اسکار آکنه که به دلیل دقت عمل زیاد اثرات بسیار خوبی دارد ليزر است.

لیزرهای کاربردی برای درمان اسکار آکنه به سه دسته تقسیم می شوند:
دسته اول

شامل لیزر دی اکسید کربن و لیزر اربيوم هستند.این لیزرها اغلب برای درمان ضایعات فرو رفته ناشی از آکنه به کار می روند. اين ليزر ها با برداشت بسیار ظریف لایه های سطحی پوست با دقت میکرون باعث تحریک قسمتهای تحتانی پوست برای تولید کلاژن و در نتيجه درمان اسكار جوشها مي شوند. قبل از انجام این لیزرها از کرمهای بی حس کننده استفاده می شود که باعث می گردد درمان با لیزر با درد کمتری انجام شود.محل انجام لیزر معمولاً تا چند روز قرمز است که با انجام مراقبتهاي توصيه شده توسط پزشك و استفاده از کرمهای ترمیم کننده بهبود می یابد.به طور متوسط 3 جلسه ليزر به فاصلة يك الی سه ماه براي بهبود اسكار آكنه با این روش لازم است.

دسته دوم

لیزرهای کاربردی در درمان اسکار آکنه، لیزرهای غیر تخریبی(PDL) هستند. این لیزرها با حفظ لایه های فوقانی پوست موجب اعمال تغییراتی در لایه های تحتانی پوست می شوند.این لیزرها معمولاً برای درمان اسکارهای برجسته و قرمزي ناشی از آکنه به کار می روند ونیاز به بی حسی قبل از عمل ندارند .در اين روش کبودی ناشی از عمل لیزر بعد از 7 تا10روز کاملاً از بین می رود. به طور متوسط 3 جلسه لیزر به فاصله شش هفته الی دو ماه برای بهبود اسکارهاي برجسته آکنه لازم است .

دسته سوم

از لیزرهای کاربردی در درمان اسکار آکنه نسل جدید لیزرها هستند که به نام لیزرهای فرکشنال ( Fractional ) شناخته میشوند.این لیزرها که چند سالی است که به بازار وارد شده اند با این روش عمل میکنند که بخش کوچکی از پوست را تخریب میکنند ولی قسمت بیشتر آن را سالم میگذارند.این مساله باعث میشود که قسمت سالم پوست سریعاً به ترمیم بخش تخریب شده آن بپردازد.با این تکنولوژی عوارض ناشی از لیزرهای تخریبی کاهش میابد و بیمار سریع تر به سر کار بر میگردد ولی در عوض تعداد جلسات بیشتری برای رسیدن به اثرات درمانی لازم است.برای اطلاعات بیشتر لطفاً اینجا را کلیک کنید.به هر حال افراد مبتلا به اسکار ناشی از آکنه با مشاوره با پزشک میتوانند بهترین و کم عارضه ترین روش درمانی را انتخاب نمایند.

 ليزر fractional co2 يك تكنولوژي بسيار پيشرفته در درمان اسكارهاي آكنه ،جوش، ، سوختگي ، منافذ ، جوانسازي و سفت كردن پوست و ترك هاي پوستي مي باشد كه در جوامع امروز با توجه به اين كه اكثر مراجعه كنندگان شاغل مي باشند و يا دانشجو ، و نمي توانند با ليزر Co2 معمولي مدت چند هفته صورت خود را پوشيده و يا پانسمان كنند ، روشی بسيار قابل قبول در درمان انواع ضايعات پوستي از جمله جوانسازي ، از بين بردن اسكارها ، آكنه ، سوختگي و يا جراحي و ترك هاي پوستي مي باشد كه تقريباً بدون درد و بدون نياز به استراحت و يا پانسمان مي باشد.

ليزر fractional Co2 يك ليزر Co2 اصلاح شده است كه عوارض ليزر Co2 معمولي را ندارد ولي از مزاياي خوب آن در درمان ضايعات زير استفاده مي توان كرد.

لیزر fractional Co2 در درمان ضايعات زير استفاده می شود:

چروكهای متوسط و عمیق
اسكار (فرورفتگي) جوش ، يا آكنه
پيري پوست
اسكار ناشي از سوختگي يا بريدگي
اسكارهاي پس از جراحي
منافذ باز پوست
سفت شدن پوست
چروك پلكها
تركهاي پوستي شكم و بدن
لكه هاي ناشي از افزايش سن

تفاوتهاي ليزر Co2 معمولي با ليزر fractional co2

در ليزر fractional co2 بر خلاف ليزر Co2 معمولي نياز به بيهوشي و یا تزريق آمپول بيحسي نمي باشد. بيمار فقط با يك كرم بيحس كننده با حد اقل ناراحتی مي تواند ليزر شود.
همچنين بر خلاف ليزر Co2 معمولي بيمار در اين روش جديد fractional co2 نياز به پانسمان ندارد . فقط از كرمهاي ترميم كننده استفاده مي كند و مراقب نور آفتاب میباشد. ترميم پوست در روش fractional co2 بین 6 الی 10 روز طول مي كشد در حاليكه در ليزر Co2 معمولي بين 2 تا 3 هفته. در روش fractional بيمار فقط براي 6 الی 10 روز قرمز است در حاليكه در ليزر Co2 معمولي بين 2 تا 6 ماه قرمزي مي تواند ادامه يابد. احتمال تيره شدن پوست در ليزر fractional co2 نادر است. در حاليكه در Co2 معمولي اين ريسك بالا است.

ليزر fractional co2 را مي توان در گردن و پشت دستها و يا قسمت هاي ديگر بدن نيز براي درمان انواع ضايعات پوستي مانند جوانسازي پشت دستها، لكه هاي پوستی ،تركهاي شكم، اسكارهاي سوختگي و يا جراحي نيز بكار برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *