درمان تنگی مجرای ادراری با لیزر دایود

لیزرهای دایود وسیله الکترونیکی نیمه رسانا هستند که نور لیزر را همانند جریان الکتریکی از میان خود منتشر می کنند. نیمه رساناها از آلمینیوم-گالیوم آرسنید ساخته شده و باریکه لیزر را با طول موج 805 نانومتر منتشر می کنند. باریکه لیزر می تواند از طریق فیبر نوری کوارتز منتقل شود. به طور کلی، لیزر دایود 1-180 وات را می تواند برای فرایند جراحی به سطح بافت منتقل کند. مزیت لیزر دایود نسبت به لیزرهای دیگر کم هزینه تر بودن آن ، خنک شدن آن توسط هوا و همچنین با دوام تر بودن آن می باشد.

بیماران و روش های درمانی:

از سال 1996 تا 1999، بر روی 22 بیمار مرد دارای تنگی مجرا توسط لیزر دایود عمل جراحی صورت گرفت. علت به وجود آمدن تنگی مجرا برای 13 بیمار التهاب ، برای 5 نفر مشکلات درمان زاد و برای 4 نفر در اثر تروما بود. محل تنگی برای 17 بیمار در ریشه مجاری ادرار و برای 5 بیمار در آلت تناسلی بود. 14 بیمار قبلا هیچ نوع درمانی نداشته اند و اولین بار آنها بوده است و 8 بیمار قبلا توسط اورتروتومی چاقوی سرد درمان شده اند که محل تنگی آنها بعد از درمان عود کرده بود. دو نفر از این بیماران دارای عود مکرر بوده اند، بیش از 5 جلسه درماتوفیت داخلی داشته اند و بیش از 3 سال تحت عمل جراحی قرار داشتند و از اورتروپلاستی باز استفاده نکرده اند. برای تمام بیماران معاینه فیزیکی کامل، کشت ادرار، آزمایش ادرار، آزمایش های عملکرد کلیه، اوروفولومتری و رتروگراد اوروتروگرافی انجام پذیرفت.

قبل از جراحی هر عفونت ادراری با آنتیبیوتیک های مناسب درمان شد. 19 بيمار اول بيهوشي عمومي يا نخاعي و سه بیمار دیگر بی حسی موضعي توسط تزريق ژل ليدوكائين داخل وریدی شدند. اورتروتومی لیزری توسط لیزر دایود انجام شد(کمبریج انگلستان). باریکه لیزر توسط فیبر کوارتز 400-600 میکرونی و با طول 1.5-2 متر به داخل مجرا فرستاده شد. این فیبرها نیمه سفت و محکم هستند و می توانند به راحتی از طریق کانال سیستوسکوپها، از جمله سيستوسکوپ های اطفال F 11 به داخل مجرا فرستاده بشوند. اورتروتومی با سیستوسکوپ F 19  با “پل آلباران” انجام شد. در تنگی مجرای خیلی باریک برای جلوگیری از خروج مایعات از جدار رگ‌ها به داخل بافت‌ها ، از سیم راهنمای فلزی  به عنوان کاتر استفاده می کنند زیرا باریکه لیزر در این موارد باعث سوختگی باریکه می شود و درمانی صورت نمی گیرد. سپس سيستوسكوپ برداشته می شود و دوباره وارد شده تا سیم راهنما را خارج از غلاف سيستوسكوپ نگه دارد. توان استفاده شده برای این کار 18-20 وات در مد پیوسته استفاده شد. این تکنیک ساده نیست، اما تخلیه کامل بافت با تماس مستقیم فیبر لیزری صورت می گیرد که باعث تبخیر بافت مربوطه می شود و سوراخ های کوچک می شود. سپس با تولید چندین سوراخ و متصل شدن آنها با یکدیگر بافت سالم مجرای ادرار شکل می گیرد(شکل 1).

شکل 1

پس از ترمیم بافت زخم، طول مجاری با استفاده از کاتتر مجاری اندازه گیری شد. زمان جراحی 23 (15-35) دقیقه به طول انجامید. بیماران پس از 2 هفته دوباره چک آپ شدند و بعد از آن هر دوماه یکبار مورد پیگیری قرار گرفتند. در طی این مراجعات فلومتری ادراری معمولی گزارش شد و کاهش قابل توجهی در حداکثر نرخ جریان (Qmax)  تا کوچکتر از 10 میلی لیتر در ثانیه داشتند.

نتایج به دست آمده از بیمارانی که عود مجاری داشتند مورد ارزیابی قرار گرفته و در بیمارانی که هیچ نشانه ای از استرس نداشتند و در طی آن Qmax  بیشتر از 15 میلی لیتر بر ثانیه بود نتایج به عنوان «عالی» محسوب می شد. این دوره که برای بیمار بدون علائم و با نرخ جریان طبیعی طی می شد به عنوان معیار موفقیت درمان برای افرادی که پس از استفاده از اوروترتومی لیزر دایود درمان شدند محسوب می شد.

نتایج

این روش به خوبی توسط همه بیماران تحمل شد و میزان خونریزی حداقل (≈ 10 میلی لیتر) بود. در طول عمل و یا پس از جراحی برای همه بیماران هیچگونه ترشح مایعات مشاهده نشد. همه بیماران پس از برداشتن کاتتر، با پاراستامول خوراکی توانستند سوزش در مجاورت مجرای ادرار را از بین ببرند. میانگین Qmax  به ترتیب 7.5 (9.6-9.5) قبل از عمل و 16  (13-19) میلی لیتر بر ثانیه بعد از عمل بود.

از 14 نفر بیماری که قبلا تحت درمان مجرا نبوده اند، 11 نفر آنها نتایج فوق العاده ای دریافت کردند و برای بازه زمانی میانگین 23.2 (14-31) ماه بدون عود بودند. از 8 بیماری که عود مجاری پیچیده ای داشتند، هفت نفر از آنها با اروترتومی لیزر دایود بهبود یافتند. در ارورترتومی چاقوی سرد بعد از 8 ماه دوباره عود میکرد اما در اوروترتومی لیزر این عدد به 16 ماه رسید.

لیزر دایود برای درمان تنگی مجرای ادراری عملکرد بسیار مناسبی نسبت به دیگر رقبای خود دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *