درمان قرمزی پوست صورت (روزاسه)

قرمزی پوست صوشرت (روزاسه)

روزاسه

روزاسه عارضه ای رایج است که از هر 20 نفر یک نفربه آن مبتلا و باعث قرمزی پوست می شود.

بهترین راه درمان این عارضه ترکیبی از لیزر و جراحی پزشکی زیبایی پوست است.

دلایل اصلی روزاسه شناسایی نشده اند و راه های درمانی فوق می توانند باعث کاهش قرمزی پوست شوند.

قرمزی پوست (روزاسه) چیست؟

روزاسه، احساس گرما و قرمز شدن سریع ناحیه گردن، قسمت بالایی سینه و یا صورت بالاخص اطراف بینی، گونه، چانه و بین ابرو می باشد. سرخی صورت اغلب در اثر خجالت ایجاد می شود. پوست سرخ شده یک واکنش فیزیکی راجع به اضطراب، استرس، خجالت، عصبانیت و یا وضعیت عاطفی است.

مویرگ های پاره شده صورت و آکنه می توانند منجر به روزاسه شوند. نشانه های دیگر روزاسه عبارتند از خون افتادن بر چشم، احساس سوزش در پوست صورت و … . از هر 20 نفر یک نفر به این بیماری مبتلا می شود.

دلایل قرمزی صورت

دلایل دقیق این بیماری مشخص نیست. ورم عروق خونی ناشی از استرس و غذاهای تند و آب و هوای ناسازگار و تابش های مضر مثل تابش فرابنفش این بیماری را به وجود می آورند. در ابتدا تصور می شد که باکتری ای که باعث ایجاد زخم معده می شود در به وجود آمدن روزاسه نقش دارد.

درمان روزاسه

اولین قدم برای درمان این بیماری جلوگیری کردن از هرگونه محرکی که بیماری را تشدید میکند است. محرک های رایج روزانه عبارتند از: لبو، ماست، پنیر، غذاهای تند، نور مستقیم خورشید، آب و هوا نامناسب، الکل، نوشیدنی های گرم، استرس، ورزش های سنگین، گر گرفتگی، یائسگی.

مراقبت های روزانه خاص از پوست نیز می توانند باعث تشدید این بیماری شوند. از کرم های ضد آفتابی که موجب تحریک پوست نمی شوند استفاده کنید. کرم های ضد آفتاب شامل کرم های ضد آفتاب فیزیکال هستند. همچنین استروئید های موضعی در ابتدا باعث کاهش روزاسه شده و در بلند مدت آن را تشدید خواهند کرد. تغییر روش های مراقبت از پوست و اجتناب از مواد شیمیایی توصیه می شود.

دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی وارد پوست نمی شوند و توسط پوست جذب نمی شوند در مقایسه با کرم های ضد آفتاب که شیمیایی بوده و توسط پوست جذب و باعث تشدید روزاسه می شوند.

برای درمان روزاسه از محصولات ضد التهابی مناسب استفاده کنید. این مواد شامل آلوئه ورا، آرنیکا، گل همیشه بهار، بابونه، خیار، ویتامین B5، داروهای گل مینا، چای سبز، عصاره برگ بوی، جلبک قرمز، شبدر قرمز، آویشن و روی.

محصولات بهداشتی آرایشی از قبیل صابون، کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب باید عاری از الکل و سایر مواد تحریک کننده باشند. عوامل بسیار قوی ضد التهابی که نیاز به تجویز پزشک دارند شامل مترونیدازول و ژل کلنیدامایسین بوده که هر دو شامل آنتی بیوتیک هستند. استروئید های موضعی برای درمان طولانی مدت روزاسه مؤثر نیستند، اگرچه این مواد در کوتاه مدت می توانند باعث کاهش التهاب شوند اما در طولانی مدت باعث التهاب و قرمزی بیشتر پوست می شوند. آنتی بیوتیک های خوراکی نیز در درمان روزاسه استفاده می شوند. به طور کلی این مواد برای ضایعات التهابی همچون Papules و Pustules استفاده می شوند.

از مهمترین آنتی بیوتیک ها می توان به تتراسایکلین و داکسی سیکلین اشاره کرد. ماکرولیدها نمونه ی دیگری از آنتی بیوتیک هایی هستند که برای درمان روزاسه مؤثر بوده و نیاز به تجویز پزشک دارند.

استفاده از لیزر برای بیماری روزاسه مفید بوده و با سرعت بیشتری باعث بهبود بیماری می شود.

در بسیاری از موارد مانند پاره شدن مویرگ های صورت، می توان از لیزر برای درمان این ضایعات استفاده کرد. از لیزر Fractional Co2 نیز میتوان برای درمان روزاسه استفاده کرد. این لیزر به کوچکتر شدن و در نهایت از بین رفتن عروق خونی که باعث قرمزی صورت می شوند کمک می کنند. این لیزر گاهی اوقات باعث کبودی روی پوست صورت می شود که این کبودی ها حدود 14 روز طول می کشد. با کاهش سطح انرژی در حین درمان می توان از این کبودی ها جلوگیری کرد.

عواقب ناشی از روزاسه چیست؟

روزاسه یک پدیده قابل درمان است. به طور کلی با درمان های مناسب می توان باعث کاهش اثرات روزاسه شد. بازگشت این بیماری بسیار شایع بوده و با درمان مناسب می توان از آن مراقبت و نگهداری کرد. در صورت عدم درمان، روزاسه به پوست آسیب رسانده و به مرور زمان باعث افزایش سایز بینی و بدتر شدن و قرمز شدن پوست می شود.

رینوفیما  (Rhinophyma) یکی از عوارض روزاسه است که منجر به ضخیم تر شدن پوست بینی و بزرگ تر شدن آن می شود. این بیماری با ترکیبی از لیزرهای کربن دی اکسید و erbium درمان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *