درمان پوست به وسیله لیزر

اثرات لیزر پزشکی بر روی پوست چیست؟

انواع مختلفی از لیزر های پزشکی وجود دارند که هر یک گروهی از طول موج ها را هدایت می کنند که این طول موج ها اثرات متفاوتی بر روی پوست دارند. طول موج هر لیزر بر روی بافت خاصی از بدن جذب می شوند. طول موج خاص هر لیزری می تواند یک مشکل خاص پوستی را روی بدن هدف قرار دهد. بعد از طول موج ها جذب ملانین (رنگ دانه ها)، برخی جذب هموگلوبین خون و برخی دیگر جذب آب داخل پوست می شوند. هر طول موج به عمق های مختلفی از بدن نفوذ می کند. لیزرهایی که جذب ملانین می شوند برای حذف و یا کاهش رنگدانه هایی مانند کک و مک، لکه های خورشیدی و یا مادرزادی کاربرد دارند. همچنین به دلیل اینکه ملانین در مو یافت می شود، این لیزرها برای رفع موهای زائد کاربرد دارند.

فوتوترمولیز انتخابی چیست؟

یکی از مزایای لیزر درمانی نسبت به سایر روش ها مانند IPL، ویژگی درمان به وسیله لیزر است. برای مثال برای حذف نقاط قهوه ای بر روی پوست ممکن است به نیتروژن مایع نیاز باشد، با این حال، انجام اینکار نه تنها نقاط قهوه ای بلکه پوست اطراف آن را نیز تحت تأثیر قرار خواهد داد.

لیزرها قادر به انتخاب لکه های قهوه ای، بدون آسیب رساندن به پوست سالم اطراف آن ها هستند.

لیزرها به طورخاص مشکلات  پوستی را هدف قرار می دهند. این امر هنگامی اتفاق می افتد که از اصل فتوترمولیز انتخابی استفاده شود. فتوترمولیز انتخابی اصلی است که لیزر برای هدف قرار دادن یک منطقه خاص و یا مشکل پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که پوست اطراف آن منطقه خاص بدون هیچ گونه آسیبی باقی می ماند.

برای انجام یک فوتوترمولیز اتخابی موفق، باید موارد زیر را رعایت کرد:

طول موج های لیزر باید به میزان 532 نانومتر برسد که باعث هدف قرار دادن هموگولوبین های موجود در خون می شوند. طول موج ها باید به گونه ای تنظیم شوند که فقط قسمت خاصی را مورد هدف قرار داده و از آسیب رساندن به بافت های اطراف جلوگیری کنند. هدف مورد درمان را باید به آرامی توسط لیزر گرم کرده تا به دمای 60-70 درجه سانتی گراد برسد. طول موج های تابشی باید 532 نانومتر باشد تا بتواند مویرگ ها را از بین ببرد. اگر معیارهای بالا درست انتخاب شوند، لیزر یک مشکل خاص پوستی مانند خال، مویرگ، موهای زائد را بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف خود مورد هدف قرار می دهد.

لیزر چگونه به پوست من کمک میکند؟

لیزر یک تکنولوژی نسبتا ً جدید برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی است. قبل از لیزر، سایر روش ها همچون جراحی، نیازمند دوره بهبودی طولانی مدت بوده و خطرات قابل توجهی را شامل میشدند. با این حال لیزرها مجموعه ای از طول موج های متمرکز نوری هستند، قادر به جلوگیری از رسیدن آسیب های جدی به پوست بوده و خطرات جانبی را کاهش می دهند. از لیزر می توان برای درمان انواع رنگ دانه ها، برداشتن خالکوبی، کاهش زخم ها، مشکلات عروقی، جلوگیری از رشد بیش از حد و یا ناخواسته مو، سفت کردن پوست صورت و کاهش چین و چروک استفاده کرد.

برخی از لیزرها در رده لیزرهای غیر کاهنده قرار می گیرند که قادرند به صورت دقیق مشکل خاصی را بر روی پوست هدف قرار دهند. این لیزرها قادربه درمان مشکلاتی همچون لکه های خورشیدی، مشکلات مویرگی و حذف موهای زائد می باشند. هدف قرار دادن یک مشکل خاص پوستی در نظریه فوتوترمولیز انتخابی توصیف شده است. لیزر ها قادر به بخار کردن لایه ای از پوست برای ساختن کلاژن جدید و کاهش چین و چروک ها هستند. این لیزرها که باعث سفت شدن پوست صورت و بهبودی تدریجی بافت صورت می شوند، لیزرهای تحریک کننده نام دارند.

IPL و لیزر چه تفاوت هایی دارند؟

IPL، یعنی سیستم های نور شدید پالسی. IPL در اصل لیزر نیست بلکه فلش لامپهای زنون هستند که نور چند طول موجی و غیر مرتبط تولید می کنند که قادر است اثرات گوناگون بر روی ساختارهای مختلف پوست داشته باشد و می توان با گزینش فیلترهای مناسب اثر دلخواه برای اهداف مشخص را بدست آورد. دستگاه IPL روش محبوبی جهت برداشتن موهای زائد و جوان سازی پوست و روشن نمودن لک های صورت و همچنین آثار سطحی آکنه می باشد. دستگاه IPL لیزر نیست، اما کارایی عملکرد مشابه دارد. این فرکانس تشدید شده نوری به جای تخریب اختصاصی فولیکول مو، کلیه بافت های اطراف آن را به صورت غیر اختصاصی تخریب می کند و به همین دلیل ممکن است در کاهش موهای زائد نیز مؤثر باشد ولی به دلیل وسعت تخریب عوارض بیشتری نسبت به لیزر دارد.

چه مشکلاتی توسط لیزر درمان می شوند و چگونه؟
رنگدانه های اکتسابی (قهوه ای) و مادرزادی

 رنگ دانه های موجود در پوست ملانین موجود در پوست لیزر را جذب کرده و باعث از بین بردن مشکلاتی همچون لکه های خورشیدی، ملاسما، کک و مک، لک های مادرزادی و غیره می شود.

ضایعات عروقی، خال های مادرزادی

درمان ضایعات عروقی شامل خال های مادرزادی عروقی، ماه گرفتگی و لکه های شرابی توسط لیزر پیشرفت به سزایی داشته است. لیزر در واقع یک طول موج خاص از نور است که به شدت تقویت شده و با اهداف مختلف به پوست تابانده می شوند. با توجه به طول موج هر دستگاه لیزر یک ساختار مشخص در پوست جذب حداکثری انرژی لیزر خواهد داشت و در نهایت با انرژی گرمایی که در بافت هدف ایجاد می شود، هدف تخریب شده و اثرات بالینی حاصل می گردد. تنها هدف لیزرهای ضایعات عروقی، اکسی هموگلوبولین داخل عروقی است و لذا آسیب حرارتی اساسا ً محدود به عروق خونی پوست می باشد.

حذف تاتو

امروزه خال کوبی های مختلف را می توان با حداقل اختلال در پوست، با استفاده از لیزر حذف کرد. در گذشته تاتو ها را با روش های مختلفی پاک می کردند، اما در بسیاری از موارد، اثر زخم ناشی از پاک کردن تاتو ناخوشایند تر از خود تاتو به جا می ماند. کسانی که قبلا ً تاتوی خود را پاک کرده اند، نامزدهای خوبی برای لیزر درمانی هستند. تاتوهایی که به روش قدیمی و سنتی خوب پاک نشده اند توسط لیزر به راحتی پاک خواهند شد. تاتو ممکن است در 2 تا 4 جلسه پاک شود. درمان با لیزر به سن بیمار، اندازه، نوع خالکوبی بستگی دارد. رنگ پوست بیمار و همچنین رنگ دانه هایی که در پوست نفوذ کرده اند نیز مؤثر هستند.

حدف موهای زائد

معمولا ً لیزر درمانی برای رفع موهای زائدی که در اثر هایپرتریکوسیس به وجود می آیند استفاده می شوند. با استفاده از لیزر می توان به سرعت موهای تیره و ضخیم را از بین برد. معمولا ً جلسات لیزر درمانی 3 تا 6 جلسه با فواصل منظم می باشد و به ناحیه تحت درمان، رنگ پوست و جنس مو نیز بستگی دارند. هر چه نواحی تحت درمان وسیع تر باشد، جلسات بیشتری مورد نیاز است. درد حاصل از لیزر درمانی در مقایسه با سایر روش ها بسیار کم بوده و از سرعت بالاتری نیز برخوردار است. عوارض حاصل از لیزر درمانی بسیار نادر است اما احتمال سوختگی های سطحی، تغییرات رنگدانه ها و حتی اسکار نیز وجود دارد. موهای بلوند و خاکستری را نمی توان با لیزر درمان کرد. این روش اغلب به صورت دائمی باعث حذف موهای زائد شده است ولی در بسیاری از موارد این اتفاق نیفتاده است. معمولا ً این امر در طولانی مدت اتفاق می افتد.

درمان چین و چروک پوست

برای درمان چین و چروک های پوست نیازمند استفاده از روش های غیرتهاجمی است. امواج لیزر به لایه های زیر پوست نفوذ می کنند و می توانند ساختارهای آسیب دیده آن را درمان نمایند و در رفع چین و چروک صورت مؤثر باشد. در ادامه فرآیند، ترمیم طبیعی بدن، لایه های آسیب دیده و مسن پوست را پاک کرده و به جای آن پوست جدید تولید می کنند. در این حالت کلاژن و الاستین جدید تولید کرده و پوست صاف و جوان را ایجاد می کند. لیزر ها همچنین باعث تولید مجدد کلاژن شده و غیر کاهنده هستند و باعث کاهش آسیب های پوستی میشوند.

اسکارها و آکنه ها

زخم های برجسته و آکنه توسط لیزر درمان می شوند. همچنین اثرات آکنه توسط لیزر Co2 قابل درمان است. این لیزرها باعث تولید کلاژن جدید برای بهبود اثرات آکنه و زخم های موجود می شوند. از یک تا دو هفته زمان برای بهبودی مورد نیاز است.

توده ها و برآمدگی ها

از لیزرها می توان برای درمان و ترمیم کراتوز سبورئیک ، علائم موجود روی پوست و همچنین ضایعات پوستی خوش خیم استفاده کرد. از این لیزرها می توان برای تکه تکه کردن لایه های مورد نظر برای رسیدن به پوست نرمال استفاده کرد. برای این عمل می توان از لیزر Co2 و دایود استفاده کرد. از لیزر Co2 می توان برای برداشتن ضایعات پوستی تیره تر استفاده کرد، زیرا هدف این لیزر، ملانین موجود در پوست است.

آکنه های فعال

اگر چه درمان هایی که  توسط LED، فتودینامیک و فتوتراپی انجام می گیرد بیشتر شبیه به نور درمانی هستند، اما می توانند به درمان آکنه منجر شوند. فتوتراپی LED درمانی ایمن است، در حالی که فتودینامیک نیازمند یک دوره بهبودی قابل توجه و مؤثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.