لیزر الکساندرایت یا لیزر دایود؟

لیزر الکساندرایت یا لیزر دایود

لیزر الکساندرایت یا لیزر دایود : کدام عملکرد بهتری دارد؟

با پیشرفت سریع فناوری لیزر موهای زائد، تکنیک ها و لیزرهای متنوعی به بازار عرضه شده اند.

از آنجایی که اخیرا لیزر موهای زائد توسط سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) برای رفع موقت موهای زائد تایید شده است، تعداد جلسات درمان، رنگ مو و پوست شما و لیزر مورد استفاده در طول دوره درمان می تواند کمک چشمگیر و دائمی برای کاهش رشد موی شما کند.

همه پزشکان از یک لیزر مشابه استفاده نمی کنند، و این راهنمایی خوبی هست برای شما وقتی در حال خرید لیزر موهای زائد هستید.

در این مقاله ما با استفاده از نتایج آزمایش بالینی به تفاوت لیزر های الکساندرایت و دایود و اینکه کدام یک عملکرد بهتری نسبت به دیگری دارد می پردازیم.

تفاوت های بین لیزر دایود و لیزر الکساندرایت چیست؟

هر دو نوع لیزر مکررا در درمان موهای زائد استفاده می شوند، لیزر دایود در بازار جدیدتر از لیزر الکسانداریت است.

لیزر دایود

لیزر دایود در طول موج 800 یا 808 نانومتر عمل می کند. این طول موج بلندتر برای نفوذ عمیق تر به پوست اجازه می دهد، از لحاظ نظری از  برخورد اشعه با ملانین در اپیدرم پوست اجتناب می شود و در نتیجه فولیکول پیاز مو به طور مستقیم هدف قرار داده می شود.

از لحاظ نظری طول موج بلندتر به جلوگیری از صدمه به پوست و تغییر رنگ پوست کمک می کند که این موارد می تواند در لیزرهای با طول موج کوتاهتر اتفاق افتد. لیزر دایود عملکرد خوبی بر روی موی ضخیم و تیره دارد و همچنین گزینه خوبی برای موی پشت و بیکینی می باشد.

لیزر الکسندرایت 

لیزر الکساندرایت در طول موج  755 نانومتر عمل می کند، که این طول موج از طول موج لیزر دایود کوتاه تر است، و به طور موثر در درمان لیزری موی زائد برای گونه های I-IV استفاده می شود.

طول موج کوتاه تر از لحاظ نظری بر روی پوست روشن نسبت به پوست تیره موثرتر است. با اندازه نقطه هدف بزرگتر لیزر الکساندرایت می توان نواحی بزرگتری را پوشش داد، پس این لیزر گزینه تقریبا بهتری برای نواحی بزرگتر از قبیل پشت و روی سینه می باشد.

یافته های این مطالعه بالینی

از آنجایی که این دو لیزر به طور رایج برای انواع مختلف پوست(I-IV)  استفاده می شود ما می خواهیم هر نوع سند برای برتری یکی نسبت به دیگری را پیدا کنیم.

ما یک آزمایش بالینی تحت عنوان اثر طولانی مدت اسکن خطی با لیزر دایود 808 نانومتر برای موهای زائد در مقایسه با یک لیزر اسکن شده الکساندریت برای دیدن نتایجی که در دراز مدت در درمان با  هر لیزر حاصل میشود را بررسی کردیم.

این می تواند ما را برای مشخص کردن اینکه کدام بهتر از دیگریست کمک کند.

نتایج مطالعات

کاهش چشمگیری در حجم مو برای هر دو لیزر به سرعت بعد از آخرین مرحله درمان مشاهده شد(72.16 % برای لیزر دایود و 71.30 % برای لیزر الکساندرایت). 18 ماه بعد از درمان کاهش چشمگیر رشد مو هنوز برای هر دو نوع لیزر وجود داشت ( 73.71 % برای لیزر دایود و 71.90 % برای لیزر الکساندرایت).

از آنجایی که بیشتر بیماران گزارش قرمزی پوست و برجستگی قرمز در جایی که با لیزر الکساندرایت درمان شده را داده بودند، اثرات جانبی حداقل بوده و ناپدید شده اند.

62.50 % بیماران اظهار داشته اند که درد کار با لیزر دایود نسبت به لیزر الکسانداریت کمی بیشتر است، اما تمام بیماران بر این نظر بودند که درد هر دو نوع لیزر قابل تحمل بوده است.

نتیجه به این صورت شد که هر دو لیزر دایود و الکساندرایت تاثیر چشمگیری در موهای زائد برای محدوده پوستی I-IV دارند. هر دو لیزر نتایج قابل مقایسه مشابهی را مستقیما بعد از درمان و 18 ماه بعد از درمان ارائه دادند.

نتیجه

با اینکه درمان با لیزر الکساندرایت ممکن است عوارض جانبی موقت و بی ضرری داشته باشد( قرمزی پوست و برجستگی قرمز)، و لیزر دایود ممکن است مقدار خیلی کمی درد بیشتری داشته باشد، هر دو لیزر نتایج چشمگیری بعد از آزمایش بالینی و حتی بعد از 18 ماه ارائه دادند.

بنابراین می توان گفت هر دو نوع لیزر عملکرد برابر خوبی(تا حدودی عملکرد بهتر لیزر دایود) برای موهای تیره تر و گونه های مختلف پوست در محدوده I-IV در مقیاس فیتزپاتریک داشته اند.

اگر شما در این محدوده قرار می گیرید به احتمال زیاد تفاوتی در نتایج این دو نوع لیزر پیدا نخواهید کرد.

29 دیدگاه ها

 1. فریده گفت:

  سلام من حدود 8 ماهه دارم از لیزر الکساندرایت استفاده میکنم ولی راضی نیستم زیاد.و هزینه زیادی دارم پرداخت میکنم.مشکلی پیش نمیاد از الان به بعد از دایود استفاده کنم؟که هزینه کمتری هم پرداخت کنم.

  • laserdarman گفت:

   سلام
   نه مشکلی ندارد اگر نتیجه ای مناسب با لیزر الکساندرایت نگرفته اید با لیزر دایود امتحان کنید.

 2. بهمن گفت:

  سلام.اگه واقعا تاثیر دستگاه دایود بیشتر از الکساندرایته و جدیدترم هست پس چرا هزینه الکساندرایت بیشتر از دایوده

  • laserdarman گفت:

   سلام
   در این مورد باید عرض کنم همه چیز به برند و نوع دستگاه لیزر بستگی دارد. اگر شما از یک دستگاه لیزر دایود چینی استفاده کنید به مراتب هزینه پایینتری نسبت به یک دستگاه لیزر الکساندرایت خواهید داد.

 3. ررر گفت:

  سلام من قبلا با دستگاه الكساندرايت صورتمو ليزر ميكردم و با اينكه قبلش اصلا ح نميكردم اما بلافاصله موهاي صورتم بعد ليزر بصورت كامل از بين ميرفت اما الان با دايود اينكارو انجام دادم حتي يدونه از موهاي صورتم بعد ليزر نرفت چرااااااا…. اصلا راضي نيستم از دايود فكر ميكنم الكساندرايت بهتر بود يا اينكه نه طبيعيه؟!

  • laserdarman گفت:

   سلام
   دو دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت طبق مطالبی که گفته شده در مطلب در یک سطح می باشند و فرق چندانی با یکدیگر ندارند. ولی نکته مهم اینجاست که دستگاهی که استفاده میکنید چه برندی است.
   چون لیزرهای دایود بسیاری وجود دارد که در ایران اکثریت چینی هستند. اگر شما از یک دستگاه لیزر دایود معتبر استفاده کنید مطمئن باشید نتایج خیلی بهتری خواهید گرفت.

 4. زهرا گفت:

  دستگاه دایود چه برندی بهتر جدیدتر هست؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   برای چه موردی قرار استفاده کنید؟
   زیبایی یا جراحی؟

 5. hani گفت:

  سلام.من پوست گندمی باموهای ضخیم وتیره دارم.برای لیزر از دستگاه آپوجی پلاس استفاده کنم یا سوپرانو پلاتینیوم آیس؟کدوم درد کمتری داره؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   نظر بنده اینه که از آپاچی پلاس استفاده کنین برای موهای شما مناسبتر هست.

 6. نجمه گفت:

  سلام من یک جلسه لیزر با دستگاه دایود انجام دادم اما شنیدم الکساندر کاندلا خیلی بهتره و دایود ضعیفه حالا از کجا بفهمم دستگاه که استفاده میشه چینی هست یا اصل؟؟ موندم بقیه جلسات رو با دایود ادامه بدم یا کندلا
  و اینکه تشخیص نوع دستگاه سخته

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   تنها کاری که میتونین انجام بدین اینه که برند دستگاه و مدل دستگاه مربوطه رو یا خودتون نگاه کنین و یا اینکه از مسئولش بپرسین و توی اینترنت در موردش و اینکه برای چه کمپانی و چه کشوری هست تحقیق کنین
   از روی ظاهر دستگاه نمیشه این موضوع رو تشخیص داد متاسفانه

 7. افسانه گفت:

  برای اینکه بدونیم مطبی ک کار لیزر انجام میدهد دستگاه لیزر دایود یا الکساندرایتش چینی نیست چ کاری میتونیم بکنیم؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   تنها کاری که میتونین انجام بدین اینه که برند دستگاه و مدل دستگاه مربوطه رو یا خودتون نگاه کنین و یا اینکه از مسئولش بپرسین و توی اینترنت در موردش و اینکه برای چه کمپانی و چه کشوری هست تحقیق کنین
   از روی ظاهر دستگاه نمیشه این موضوع رو تشخیص داد متاسفانه

 8. Simsim گفت:

  با سلام من پوستم سبزه هست و قسمت زیر بغلم هم تیره تره اما موهای نازکی دارم شنیدم دستگاه الکساندریت روی رنگدانه پوست روشن میکنه این درسته ؟ بهتره از کدوم دستگاه استفاده کنم ؟

 9. Fafa گفت:

  من ازدستگاه دایود برای لیزر استفاده کردم واقعا عالیه حرف نداره

 10. سارا گفت:

  سلام من پوستی نسبتا سفید با موهای مشکی ضخیم دارم از کدام دستگاه استفاده کنم؟ و ایا دستگاه shr آمریکا مانند دستگاه لیزر عمل میکنه یا خیر؟

 11. آنیتا گفت:

  سلام میخواستم بپرسم برای لیزر موهای زاِئد دستگاه پلاتینیوم آیس بهتره یا الکس؟

  من پوست گندمی دارم با موهای نه چندان ضخیم اما مشکی

  و درکل دستگاه پلاتونیوم از لحاظ کیفیت چطوره؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   با توجه به تیپ پوستی شما الکس پیشنهاد بهتری هست.

 12. زهرا گفت:

  سلام من پوستم سبزه هستش با موهای مشکی..برای قسمت بیکینی از چه نوع دستگاهی استفاده کنم؟ دایود یا الکساندریت؟ پلاتینیوم قضیش چیه؟؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   با توجه به تیپ پوستی شما لیزر دایود عملکرد بهتری داره.
   پلاتینیوم هم یک دستگاه لیزر هست که ماده فعال این دستگاه از عنصر پلاتینیوم نشات میگیره. و همانند دستگاه های لیزر دیگر می باشد.

 13. سارا گفت:

  سلام من پوستم سبزه هست با موهای زائد نه چندان ضخیم. از کدوم دستگاه لیزر استفاده کنم بهتر است؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   شما میتوانید از دستگاه لیزر دایود استفاده کنید.

 14. Sima گفت:

  میشه ازتون خواهش کنم بهترین برندو کمپانی دستگاه لیزر دایود رو معرفی کنین ؟ واینکه اگر از مسعولش بپرسیم امکان داره دروغ بگن؟

  • laserdarman گفت:

   سلام
   بهترین برندها برندهای اروپایی و آمریکایی هستند مثل S800 کمپانی LASERING
   برندهای چینی و کره ای در سطوح پایینتر برندهای دیگه می باشند.
   بله میتونن به شما دروغ بگن و باید حواستون به این موضوع باشه .

 15. Sorme گفت:

  دستگاه دایود برند رکسانا خوبه بنظرتون؟مسعول لیزر میگف ک تموم قطعاتش کره ایه

  • laserdarman گفت:

   سلام
   عرض کنم خدمتتون که دستگاه های کره ای یک مقدار از دستگاه های چینی بهتر می باشند.
   ولی خب دستگاه های برند اروپایی و آمریکایی صد در صد از کره و چین بهتره

 16. تهمینه گفت:

  لطف میکنید نظر تخصصی درمورد ليزرخانگی تریا ساخت امریکا بفرمایید توصيه میکنید خریدش رو یا کلینیک ها برتری دارن از نظر بازده

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   باید خدمتتون عرض کنم که IPL های خانگی از نظر بازدهی اصلا به پای لیزرها و IPL هایی که در کلینیک ها استفاده می شوند نمیرسند.
   توصیه می شود که ابتدا یک دوره در کلینیک بگذرانید سپس از این دستگاه های خانگی استفاده بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *