لیزر الکساندرایت یا لیزر دایود؟

لیزر الکساندرایت یا لیزر دایود

لیزر الکساندرایت یا لیزر دایود : کدام عملکرد بهتری دارد؟

با پیشرفت سریع فناوری لیزر موهای زائد، تکنیک ها و لیزرهای متنوعی به بازار عرضه شده اند.

از آنجایی که اخیرا لیزر موهای زائد توسط سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) برای رفع موقت موهای زائد تایید شده است، تعداد جلسات درمان، رنگ مو و پوست شما و لیزر مورد استفاده در طول دوره درمان می تواند کمک چشمگیر و دائمی برای کاهش رشد موی شما کند.

همه پزشکان از یک لیزر مشابه استفاده نمی کنند، و این راهنمایی خوبی هست برای شما وقتی در حال خرید لیزر موهای زائد هستید.

در این مقاله ما با استفاده از نتایج آزمایش بالینی به تفاوت لیزر های الکساندرایت و دایود و اینکه کدام یک عملکرد بهتری نسبت به دیگری دارد می پردازیم.

تفاوت های بین لیزر دایود و لیزر الکساندرایت چیست؟

هر دو نوع لیزر مکررا در درمان موهای زائد استفاده می شوند، لیزر دایود در بازار جدیدتر از لیزر الکسانداریت است.

لیزر دایود

لیزر دایود در طول موج 800 یا 808 نانومتر عمل می کند. این طول موج بلندتر برای نفوذ عمیق تر به پوست اجازه می دهد، از لحاظ نظری از  برخورد اشعه با ملانین در اپیدرم پوست اجتناب می شود و در نتیجه فولیکول پیاز مو به طور مستقیم هدف قرار داده می شود.

از لحاظ نظری طول موج بلندتر به جلوگیری از صدمه به پوست و تغییر رنگ پوست کمک می کند که این موارد می تواند در لیزرهای با طول موج کوتاهتر اتفاق افتد. لیزر دایود عملکرد خوبی بر روی موی ضخیم و تیره دارد و همچنین گزینه خوبی برای موی پشت و بیکینی می باشد.

لیزر الکسندرایت 

لیزر الکساندرایت در طول موج  755 نانومتر عمل می کند، که این طول موج از طول موج لیزر دایود کوتاه تر است، و به طور موثر در درمان لیزری موی زائد برای گونه های I-IV استفاده می شود.

طول موج کوتاه تر از لحاظ نظری بر روی پوست روشن نسبت به پوست تیره موثرتر است. با اندازه نقطه هدف بزرگتر لیزر الکساندرایت می توان نواحی بزرگتری را پوشش داد، پس این لیزر گزینه تقریبا بهتری برای نواحی بزرگتر از قبیل پشت و روی سینه می باشد.

یافته های این مطالعه بالینی

از آنجایی که این دو لیزر به طور رایج برای انواع مختلف پوست(I-IV)  استفاده می شود ما می خواهیم هر نوع سند برای برتری یکی نسبت به دیگری را پیدا کنیم.

ما یک آزمایش بالینی تحت عنوان اثر طولانی مدت اسکن خطی با لیزر دایود 808 نانومتر برای موهای زائد در مقایسه با یک لیزر اسکن شده الکساندریت برای دیدن نتایجی که در دراز مدت در درمان با  هر لیزر حاصل میشود را بررسی کردیم.

این می تواند ما را برای مشخص کردن اینکه کدام بهتر از دیگریست کمک کند.

نتایج مطالعات

کاهش چشمگیری در حجم مو برای هر دو لیزر به سرعت بعد از آخرین مرحله درمان مشاهده شد(72.16 % برای لیزر دایود و 71.30 % برای لیزر الکساندرایت). 18 ماه بعد از درمان کاهش چشمگیر رشد مو هنوز برای هر دو نوع لیزر وجود داشت ( 73.71 % برای لیزر دایود و 71.90 % برای لیزر الکساندرایت).

از آنجایی که بیشتر بیماران گزارش قرمزی پوست و برجستگی قرمز در جایی که با لیزر الکساندرایت درمان شده را داده بودند، اثرات جانبی حداقل بوده و ناپدید شده اند.

62.50 % بیماران اظهار داشته اند که درد کار با لیزر دایود نسبت به لیزر الکسانداریت کمی بیشتر است، اما تمام بیماران بر این نظر بودند که درد هر دو نوع لیزر قابل تحمل بوده است.

نتیجه به این صورت شد که هر دو لیزر دایود و الکساندرایت تاثیر چشمگیری در موهای زائد برای محدوده پوستی I-IV دارند. هر دو لیزر نتایج قابل مقایسه مشابهی را مستقیما بعد از درمان و 18 ماه بعد از درمان ارائه دادند.

نتیجه

با اینکه درمان با لیزر الکساندرایت ممکن است عوارض جانبی موقت و بی ضرری داشته باشد( قرمزی پوست و برجستگی قرمز)، و لیزر دایود ممکن است مقدار خیلی کمی درد بیشتری داشته باشد، هر دو لیزر نتایج چشمگیری بعد از آزمایش بالینی و حتی بعد از 18 ماه ارائه دادند.

بنابراین می توان گفت هر دو نوع لیزر عملکرد برابر خوبی(تا حدودی عملکرد بهتر لیزر دایود) برای موهای تیره تر و گونه های مختلف پوست در محدوده I-IV در مقیاس فیتزپاتریک داشته اند.

اگر شما در این محدوده قرار می گیرید به احتمال زیاد تفاوتی در نتایج این دو نوع لیزر پیدا نخواهید کرد.

63 دیدگاه ها

 1. فریده گفت:

  سلام من حدود 8 ماهه دارم از لیزر الکساندرایت استفاده میکنم ولی راضی نیستم زیاد.و هزینه زیادی دارم پرداخت میکنم.مشکلی پیش نمیاد از الان به بعد از دایود استفاده کنم؟که هزینه کمتری هم پرداخت کنم.

  • laserdarman گفت:

   سلام
   نه مشکلی ندارد اگر نتیجه ای مناسب با لیزر الکساندرایت نگرفته اید با لیزر دایود امتحان کنید.

 2. بهمن گفت:

  سلام.اگه واقعا تاثیر دستگاه دایود بیشتر از الکساندرایته و جدیدترم هست پس چرا هزینه الکساندرایت بیشتر از دایوده

  • laserdarman گفت:

   سلام
   در این مورد باید عرض کنم همه چیز به برند و نوع دستگاه لیزر بستگی دارد. اگر شما از یک دستگاه لیزر دایود چینی استفاده کنید به مراتب هزینه پایینتری نسبت به یک دستگاه لیزر الکساندرایت خواهید داد.

 3. ررر گفت:

  سلام من قبلا با دستگاه الكساندرايت صورتمو ليزر ميكردم و با اينكه قبلش اصلا ح نميكردم اما بلافاصله موهاي صورتم بعد ليزر بصورت كامل از بين ميرفت اما الان با دايود اينكارو انجام دادم حتي يدونه از موهاي صورتم بعد ليزر نرفت چرااااااا…. اصلا راضي نيستم از دايود فكر ميكنم الكساندرايت بهتر بود يا اينكه نه طبيعيه؟!

  • laserdarman گفت:

   سلام
   دو دستگاه لیزر دایود و الکساندرایت طبق مطالبی که گفته شده در مطلب در یک سطح می باشند و فرق چندانی با یکدیگر ندارند. ولی نکته مهم اینجاست که دستگاهی که استفاده میکنید چه برندی است.
   چون لیزرهای دایود بسیاری وجود دارد که در ایران اکثریت چینی هستند. اگر شما از یک دستگاه لیزر دایود معتبر استفاده کنید مطمئن باشید نتایج خیلی بهتری خواهید گرفت.

 4. زهرا گفت:

  دستگاه دایود چه برندی بهتر جدیدتر هست؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   برای چه موردی قرار استفاده کنید؟
   زیبایی یا جراحی؟

 5. hani گفت:

  سلام.من پوست گندمی باموهای ضخیم وتیره دارم.برای لیزر از دستگاه آپوجی پلاس استفاده کنم یا سوپرانو پلاتینیوم آیس؟کدوم درد کمتری داره؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   نظر بنده اینه که از آپاچی پلاس استفاده کنین برای موهای شما مناسبتر هست.

 6. نجمه گفت:

  سلام من یک جلسه لیزر با دستگاه دایود انجام دادم اما شنیدم الکساندر کاندلا خیلی بهتره و دایود ضعیفه حالا از کجا بفهمم دستگاه که استفاده میشه چینی هست یا اصل؟؟ موندم بقیه جلسات رو با دایود ادامه بدم یا کندلا
  و اینکه تشخیص نوع دستگاه سخته

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   تنها کاری که میتونین انجام بدین اینه که برند دستگاه و مدل دستگاه مربوطه رو یا خودتون نگاه کنین و یا اینکه از مسئولش بپرسین و توی اینترنت در موردش و اینکه برای چه کمپانی و چه کشوری هست تحقیق کنین
   از روی ظاهر دستگاه نمیشه این موضوع رو تشخیص داد متاسفانه

 7. افسانه گفت:

  برای اینکه بدونیم مطبی ک کار لیزر انجام میدهد دستگاه لیزر دایود یا الکساندرایتش چینی نیست چ کاری میتونیم بکنیم؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   تنها کاری که میتونین انجام بدین اینه که برند دستگاه و مدل دستگاه مربوطه رو یا خودتون نگاه کنین و یا اینکه از مسئولش بپرسین و توی اینترنت در موردش و اینکه برای چه کمپانی و چه کشوری هست تحقیق کنین
   از روی ظاهر دستگاه نمیشه این موضوع رو تشخیص داد متاسفانه

 8. Simsim گفت:

  با سلام من پوستم سبزه هست و قسمت زیر بغلم هم تیره تره اما موهای نازکی دارم شنیدم دستگاه الکساندریت روی رنگدانه پوست روشن میکنه این درسته ؟ بهتره از کدوم دستگاه استفاده کنم ؟

 9. Fafa گفت:

  من ازدستگاه دایود برای لیزر استفاده کردم واقعا عالیه حرف نداره

 10. سارا گفت:

  سلام من پوستی نسبتا سفید با موهای مشکی ضخیم دارم از کدام دستگاه استفاده کنم؟ و ایا دستگاه shr آمریکا مانند دستگاه لیزر عمل میکنه یا خیر؟

 11. آنیتا گفت:

  سلام میخواستم بپرسم برای لیزر موهای زاِئد دستگاه پلاتینیوم آیس بهتره یا الکس؟

  من پوست گندمی دارم با موهای نه چندان ضخیم اما مشکی

  و درکل دستگاه پلاتونیوم از لحاظ کیفیت چطوره؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   با توجه به تیپ پوستی شما الکس پیشنهاد بهتری هست.

 12. زهرا گفت:

  سلام من پوستم سبزه هستش با موهای مشکی..برای قسمت بیکینی از چه نوع دستگاهی استفاده کنم؟ دایود یا الکساندریت؟ پلاتینیوم قضیش چیه؟؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   با توجه به تیپ پوستی شما لیزر دایود عملکرد بهتری داره.
   پلاتینیوم هم یک دستگاه لیزر هست که ماده فعال این دستگاه از عنصر پلاتینیوم نشات میگیره. و همانند دستگاه های لیزر دیگر می باشد.

 13. سارا گفت:

  سلام من پوستم سبزه هست با موهای زائد نه چندان ضخیم. از کدوم دستگاه لیزر استفاده کنم بهتر است؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   شما میتوانید از دستگاه لیزر دایود استفاده کنید.

 14. Sima گفت:

  میشه ازتون خواهش کنم بهترین برندو کمپانی دستگاه لیزر دایود رو معرفی کنین ؟ واینکه اگر از مسعولش بپرسیم امکان داره دروغ بگن؟

  • laserdarman گفت:

   سلام
   بهترین برندها برندهای اروپایی و آمریکایی هستند مثل S800 کمپانی LASERING
   برندهای چینی و کره ای در سطوح پایینتر برندهای دیگه می باشند.
   بله میتونن به شما دروغ بگن و باید حواستون به این موضوع باشه .

 15. Sorme گفت:

  دستگاه دایود برند رکسانا خوبه بنظرتون؟مسعول لیزر میگف ک تموم قطعاتش کره ایه

  • laserdarman گفت:

   سلام
   عرض کنم خدمتتون که دستگاه های کره ای یک مقدار از دستگاه های چینی بهتر می باشند.
   ولی خب دستگاه های برند اروپایی و آمریکایی صد در صد از کره و چین بهتره

 16. تهمینه گفت:

  لطف میکنید نظر تخصصی درمورد ليزرخانگی تریا ساخت امریکا بفرمایید توصيه میکنید خریدش رو یا کلینیک ها برتری دارن از نظر بازده

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   باید خدمتتون عرض کنم که IPL های خانگی از نظر بازدهی اصلا به پای لیزرها و IPL هایی که در کلینیک ها استفاده می شوند نمیرسند.
   توصیه می شود که ابتدا یک دوره در کلینیک بگذرانید سپس از این دستگاه های خانگی استفاده بفرمایید.

 17. تهمینه گفت:

  البته ادعا در مورد دستگاه تریا اینه که تکنولوژی لیزر دایود داره و ای پی ال نیست… خدا داند

 18. Hadis گفت:

  من وقتی مطلب شما رو خوندم دارم فک میکنم چرا قیمت لیزر الکس اینقدر بیشتره من پوست تقریبا سفید و با موهای بازم تقریبا زخیم دارم و یک جلسه لیزر الکس رفتم که قیمت به نسبت بالاییم داره چه دلیلی داره؟

  • laserdarman گفت:

   سلام
   قیمت بالای لیزرها فقط به خاطر برندی هست که دستگاه داره. اگه دستگاه برند معروفی باشه و قیمت دستگاه بالا باشه طبیعتا هزینه بیشتری را از مشتری دریافت می کنند و دلیل دیگری نداره.

 19. الی گفت:

  سلام خسته نباشید .بین دستگاه های الکساندرایت ساخت شرکت cynosure امریکا و الکساندرایت ساخت شرکت candela کدومشون بهتره فرق چندانی دارن باهم؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   فرقشون اصلا محسوس نیست و تقریبا یکی می باشند.

 20. فاطمه گفت:

  سلام من پوست نسبتا روشنی دارم وموی بدنم تقریبا مشگی است برای لیزر ازدستگاه دایود استفاده کنم یااز دستگاه الکساندرا

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   دستگاه الکساندارت برای شما بهتر می باشد.

 21. ر.ف گفت:

  سلام من چند جلسه از لیزر دایود استفاده کردم که مدل رولی بود و درد هم نداشت به نظرم عملکردش خوب بود موها هم میریخت ولی کلینیکی که میرم دستگاهو عوض کردند که باز هم دایود هست ولی مدل شاتی هست و کمی هم درد داره و میگن که این شدتش بالاتر هست و از قبلی بهتر هست ولی الان دو جلسه هست که استفاده کردم به خصوص موی دست و ساق پام هم سریع رشد کرد هم با ضخامت. اصلا مدلی نیست که بعد یه مدت بریزه. علتش چیه؟ با اینکه این هم درد داشت هم پوستم قرمز میشد و قبلی که گفتند شدتش کمتره این موارد رو نداشت ولی بهتر یود

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   احتمالا مدل دستگاه جدید از دستگاه قدیمی پایینتر بوده یا اسنکه از دستگاه های کره ای یا چینی استفاده می کنند.

 22. الی گفت:

  سلام میشه راجع به دستگاه Soprano ice platinum2018 بگید که خوبه یا نه؟

  • laserdarman گفت:

   دستگاه خوبی می باشد همچنین برند معتبری دارد و می توانید با خیال راحت از این دستگاه استفاده کنید.

 23. s گفت:

  سلام
  من ۷جلسه با دستگاه الکساندرایت کندلا انجام دادم ولی نتیجه ای نداشت واسم.
  پوستم تقریبا سفیده و موهای مشکی و ضخیمی دارم.میتونم از الان دایود استفاده کنم؟
  مشکلی پیش نمیاد واسم؟

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   شما با توجه به تیپ پوستیتون بهتره که از دستگاه دایود استفاده کنید.

 24. آرزو گفت:

  سلام من هر بار يه مدل دستگاه ميرم يبار دايود يبار الكس يعني ميكس ميكنم ضرري نداره بنظرتون؟

 25. شيما گفت:

  سلام خسته نباشيد من ١سال پيش دستگاه دايود استفاده كردم که نمیدونم چینی بود و چه برندی يك جلسه دايود خالي و بعد چون درد داشت الكس دايود ٤/٥ جلسه براي قسمت بيكيني و زير بغل … اما متاسفانه بيكيني بعد از اين جلسات باز رشد داشت ولي زير بغل خيلي بهتر جواب داد رشد كمتر … ولي من دوره وى كامل نكرده بودم چون بنظرم جوابدهيش كم بود
  الان باز ميخوام انجام بدم اما يه مركز ليزر ديگه يكي دستگاه الكساندرايت يكي دايود مرلین بیم لیزر از osram المان
  ( من پوستم روشنه تقریبا و موهام نه نازك نه ضخيم خیلی پرمو نیستم )
  کدوم دستگاه رو پیشنهاد میکنید؟

  • laserdarman گفت:

   سلام
   با توجه به تیپ پوستی شما دستگاه الکساندرایت گزینه بهتری می باشد.

 26. ر.ف گفت:

  سلام
  من قبلا این رو پرسیده بودم که دستگاه دایودی که استفاده کردم رو عوض کردند. الان یه جلسه موها کم میشه جلسه بعد رشدش زیاده در کل مو کم شده اینو قبول دارم ولی جدیدا چرا موها نمیریزه؟ باید ریزش مو خیلی مشهود باشه؟ من هر بار که میرم دوز دستکاه دایود رو زیاد می کنند و درد هم تا حدی داره ولی من تفاوت چندانی متوجه نمیشم قبلا با لیزر رولی دایود که درد هم نداشت نتیجه بهتر می گرفتم همش دوز رو زیاد می کنند و همش می گن نگران نباش ما تا وقتی تموم نشن ادامه میدیم

 27. سهیلا گفت:

  با درود و خسته نباشید!
  من از مروز پرسیدم گفتند دستگاه “دایود” برندِ ” سوپرانوم آیس” ِ آلمان هست!
  نظرتون چه هست؟!
  سوال دومم این هست که مرکزی که در حال حاضر لیزر الکساندرایت برام انجام می دن، گفتند بهتره دایود انجام ندم چون موهام برمی گرده و اینکه الکساندرایت برای موهای تیره هست و دایود ضعیف تر هست!!!!؟
  صحت داره؟

  • laserdarman گفت:

   سلام
   دستگاهی که اشاره کردین برند خوب و قابل اعتمادی هست
   در مورد قضیه دوم اشتباهه دستگاه دایود ضعیف نیست و برای موهای تیره استفاده می شود.
   تقریبا اگر دستگاه ها از برندهای معتبر باشند خیلی فرق چندانی بین آنهامشاهده نمیشود .

 28. منيره گفت:

  سلام
  من براي ليزر اقدام كردم .كلينيكي كه ميرم گفت سه جلسه اول با دايود كار ميكنن و بعد ادامه جلسات با الكساندريت. پوستم خيلي تيره نيست ولي موهام ضخيم هست .به نظرتون مناسبه برام؟
  حين ليزر هم خيلي سوزش و درد داشتم .بي حسي هم زده بودم .از چي ميتونه باشه؟

  • laserdarman گفت:

   سلام
   این موضوع بستگی به نظر دکتر اون مرکز داره
   روش ها در هر مرکزی متفاوته و یک روش خاص برای این موضوع وجود نداره
   به این موضوع دقت داشته باشین که دستگاه مورد استفاده برند معتبری باشه
   چون دستگاه های چینی و کره ای خیلی قابل اعتماد نیستند
   یک مقدار سوزش طبیعی ولی اگر قابل تحمل نباشد این قضیه نرمال نیست .

 29. الهه گفت:

  سلام قصد دارم مرکز لیزر تاسیس کنم چه پیشنهادی به من میکنید برای خرید دستگاه قیمت و برند خوب که با بودجه خیلی کم من سازگار باشه و تاثیر گذار هم باشه برای مشتری ممنونم از سایت خوبتون

  • laserdarman گفت:

   با سلام
   شما می توانید به سایت شرکت تکفام که مورد تایید ما هست مراجعه کنید و باهاشون تماس بگیرید.
   آدرس سایت: takfam.ir

 30. شیرین گفت:

  سلام خسته نباشید.دستگاه دایود بلو مون بهتر است یا الکساندر؟ برای پوست گندمی و موهای ضخیم و مشکی و پر

  • laserdarman گفت:

   سلام
   برای تیپ پوستی شما دستگاه دایود مناسبتر می باشد.

 31. مریم گفت:

  سلام
  من از دستگاه سوپرانو آیس پلاتینیوم استفاده می کنم
  خودشون میگن از برند آلما هست
  خواستم نظرتون رو نسبت به این دستگاه بدونم
  ممنون

  • laserdarman گفت:

   سلام
   بله برند آلما هست
   این دستگاه برند خوب و قابل اعتمادی هست

 32. دنيا گفت:

  سلام
  ميخواستم بدونم معتبر هست اين دستگاه الكساندر مدل رترون از المان يا نه

  • laserdarman گفت:

   سلام
   لطفا نام کامل دستگاه رو با حروف انگلیسی بنویسید.

 33. دنيا گفت:

  با سلام ممنون از زحماتتون
  اسم دستگاه رو ديدم الكساندر مدلLutronic clarity ساخت المان! هست ميتونم اطمينان كنم ؟ ؟وسوال دوم اينكه من قبلا از الكساندر استفاده كردم براي ٥-٦ جلسه فقط موهام نازك شده ولي با همون تراكم درمياد ،ايا دايود بهتره؟؟ من پوستم گندمي روشن هست ولي موهاي صورتم ضخيم بود

 34. Ailin گفت:

  سلام پوست من تقریبا سفید هست اما پوست ناحیه ای که موی زائد داره کمی تیره شده و اینکه یه ماه گرفتگی کوچک و قرمز از بچگی دارم که به خاطر تیره شدن پوستِ اون قسمت زیاد دیده نمیشه چه لیزری رو برام پیشنهاد میکنید؟ممنونم ازتون

  • laserdarman گفت:

   سلام
   چون ماه گرفتگی دارید بهتر است قبلش با متخصص پوست مشورت کنید

 35. Hani گفت:

  سلام.من۸جلسه بادستگاه آپاچی پلاس لیزرانجام دادم امامتاسفانه ریشه موها ازبین نرفته وبرگشت موداشتم.آزمایش هورمون دادم مشکلی نداشتم دکترگفت که گیرنده های موهام حساس وقوی هست.حالا به نظرشما جلساتمو باهمین دستگاه آپاچی ادامه بدم یا از دستگاه سوپرانو پلاتینیوم استفاده کنم تا ریشهها ازبین برن؟ممنون میشم اگه راهنماییم کنید چون واقعا ناراحتم از هزینه زیادی که کردم ولی بی نتیجه بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *