مزایا و معایب درمان سرطان توسط لیزر

مزایا و معایب درمان سرطان توسط لیزر

در سال 1961 اولین درمان سرطان پوست توسط لیزر انجام پذیرفت. امروزه لیزر به یکی از روش های درمانی رایج برای درمان سرطان تبدیل شده است. لیزرها به صورت دو روش برای درمان سرطان قابل استفاده می باشند:

Θ برای نابودی یا کوچک کردن تومور سرطانی به وسیله گرما.

Θ فعال کردن مواد شیمیایی تزریقی برای از بین بردن سلول های سرطان که عامل فوتوسنستیو نامیده می شود. ( که به درمان فوتودینامیک یا PDT شهرت دارد)

اگرچه لیزر ها می توانند به تنهایی در درمان سرطان استفاده شوند، ولی در اکثر موارد آنها در کنار دیگر روش های درمانی سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، از قبیل رادیو درمانی و شیمی درمانی.

لیزرها برای جلوگیری از عوارض جانبی رایج در درمان سرطان مورد مطالعه قرار گرفته اند. برای مثال برخی از این مطالعات به چگونگی جلوگیری از زخم های شدید دهانی که توسط شیمی درمانی ایجاد شده اند می پردازد، و همچنین به نحوه درمان ورمی که (لنفادوم) پس از جراحی سینه به وجود می آید می پردازد و موارد زیادی از این قبیل… .

مزایا و معایب استفاده از لیزر برای درمان سرطان

جراجی با لیزرها دارای مزایا و معایبی در نسبت به جراحی عمومی استاندارد دارند.

مزایای جراحی با لیزر

تجهیزات لیزری بسیار دقیقتر از تیغ های جراحی هستند (چاقوی کوچک جراحی). به عنوان مثال، برش بافت با لیزر به دلیل برش نازک داخل پوست بافت های دیگر را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

گرمای تولید شده توسط لیزر باعث استریلیزه و تمیز کردن بافت در حال برش می شود و ریسک عفونت بسیار پایین می آید.

از آنجایی که پرتو لیزر عروق خونی را می بندد بنابراین ورم و خونریزی و زخم یا درد خیلی کمتر می شود.

مدت زمان جراحی با لیزر کوتاه تر از جراحی سنتی می باشد.

در جراحی با لیزر از آنجایی که غیر تهاجمی می باشد برش کمتر و در نتیجه صدمه کمتری به بافت های سالم وارد می شود. برای مثال با فیبر نوری نور لیزر می تواند با متمرکز شدن برش هایی بسیار کوچک در قسمت هایی از بدن ایجاد کند.

در اکثر موارد درمان با لیزر در مطب صورت میگیرد بر خلاف جراحی سنتی که نیاز به اتاق عمل دارد.

دوره نقاهت در اغلب موارد کوتاه است.

معایب جراحی با لیزر  

متخصصان کمی هستند که استفاده از لیزر را آموزش دیده باشند.

هزینه درمان با لیزر در مقایسه با جراحی سنتی بیشتر است. اما نوآوری در فن آوری به تدریج به کاهش هزینه و اندازه آنها کمک می کند.

هنگام استفاده از لیزر در اتاق عمل باید ایمنی زیادی مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال، کل گروه جراحی و بیمار موظف به پوشیدن عینک محافظ چشم هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.