واریس

واریس

به گفته پزشكان متخصص، «ارث» يكي از مهمترين عواملي است كه در پيشرفت اين بيماري نقش دارد، از طرفي ثابت نشستن و يا ثابت ايستادن، اضافه وزن، پوشيدن لباس‌هاي خيلي تنگ و استفاده از قرص‌هاي هورموني (استروژن  پروژسترون)‌ در ايجاد اين بيماري موثرند.

افرادي كه در معرض ابتلا به اين بيماري هستند بايد به پزشك مراجعه كنند تا برايشان جوراب استاندارد و مخصوص تجويز شود.

اگر واريس‌ كنترل نشود

در صورت عدم كنترل بيماري، واريس در وريدها افزايش قابل توجهي خواهد داشت كه در نهايت عضلات پا شروع به درد و احساس سنگيني خواهد داشت. به گفته اين فوق‌تخصص عروق، در صورت پيشرفت بيماري، فرد شب‌ها با سنگيني عضلات، كوفتگي و درد مواجه مي‌شود كه ناچار است براي التيام درد، پاهايش را بالاتر از سطح قلب خود قرار دهد.

با پيشرفت واريس، بيماري خود را به شكل تغيير رنگ (لكه‌هاي قهوه‌اي)‌ و چرمي شكل شدن پوست نشان مي‌دهد كه در نهايت به ايجاد زخم‌هاي واريسي منجر مي‌شود كه خود به خود در قسمت‌هاي تحتاني ساق پا به وجود مي‌آيد و به راحتي قابل علاج نيستند.

گفتني است اگر تورم بيش از حد يا وقتي پوست روي وريدهاي واريسي پوسته‌پوسته شده، زخمي تغيير رنگ داد يا مستعد خونريزي شد، احتمال ابتلا به درماتيت (التهاب پوست)‌ ناشي از توقف خون در رگ وجود دارد. يا اگر وريدهاي واريسي قرمز رنگ هستند بايد به پزشك مراجعه شود زيرا احتمال دارد فرد به فلبيت (التهاب رگ)‌ مبتلا شده باشد، بنابراين بهتر است شخص در هر مرحله‌اي از بيماري به پزشك مراجعه كند.

با اشاره به اين كه واريس، در هر مرحله درمان‌هاي مختلفي دارد، متذكر مي‌شویم : در واريس‌هاي خفيف، مي‌توان با روش‌هاي تزريق موادي داخل رگ‌‌هاي واريسي (اسكلروتراپي)‌ باعث بهبود و جمع شدن رگ‌هاي واريسي شد ولي اگر بيماري در مراحل پيشرفته‌تر باشد، مي‌توان به شكل درمان‌هاي سنتي (عمل جراحي و خارج كردن رگ‌هاي خراب شده)‌ و روش‌هاي پيشرفته استفاده از ليزر داخل وريدي، وريدهاي واريسي را روي هم خواباند و جمع كرد كه هر يك از اين روش‌هاي درماني و تركيبي مستلزم نظر و صلاحديد پزشك متخصص است تا از اين طريق از تبديل بيماري ساده‌اي همچون واريس به يك بيماري پيشرفته و صعب‌العلاج جلوگيري شود.

واریس

چه كنيم واريس نگيريم‌

به گفته پزشكان متخصص، كساني كه در ابتداي ابتلا به بيماري هستند، مي‌توانند با مراجعه به پزشك و پوشيدن جوراب مخصوص بيماري خود را درمان كنند.

در اين ميان افرادي كه به اين بيماري مبتلا نيستند ولي فاكتورهاي خطر از قبيل (ارث)‌ و (مشاغل نشسته)‌ را دارند، مي‌توانند با پوشيدن جوراب‌هاي استاندارد از بروز اين بيماري پيشگيري كنند.

«اين بيماري پرهيز غذايي خاصي ندارد و با عدم اضافه وزن مي‌توان تا حد زيادي از پيشرفت بيماري پيشگيري كرد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه با اعلام اين مطلب مي‌افزايد: «يبوست» مي‌تواند تا حد بسيار زيادي باعث تشديد بيماري شود.

مثلا هموروئيد كه نوعي واريس در ناحيه مقعد است، بر اثر يبوست بروز مي‌كند و به نام (بواسير)‌ شناخته مي‌شود و اگر اين عارضه در ناحيه «مري» ظهور پيدا كند به آن واريس مري گفته مي‌شود.

درمان واریس
انواع روشهای درمانی جراحی

این روش نیازمند بیهوشی عمومی است. در این روش با ایجاد یک برش جراحی در ناحیه کشاله ران ارتباط بین سیاهرگ صافن بزرگ و ورید فمورال را مسدود کرده و سپس کل رگ واریسی را با کمک یک قلاب مخصوص بیرون می کشند.(Stripping)

در این روش احتمال عوارض ناشی از بیهوشی عمومی و احتمال عفونت در محل برش های جراحی و آسیب به عصب حسی صافن وجود دارد. ضمنا ً دوران بهبودی این روش طولانی است و بیمار باید به مدت حداقل ۳ ماه از جوراب واریس استفاده نماید.در روش دیگری که برای عروق واریسی زیر زانو کاربرد دارد،برش های متعددی در ناحیه مورد نظر ایجاد کرده و به طور جداگانه رگ برجسته واریسی را در آن ناحیه با قلاب بیرون می کشند (Phlebectomy).

لیزر

در این روش از سوراخ کوچکی که در حوالی زانو ایجاد می شود فیبر مخصوص لیزر را تحت هدایت سونوگرافی وارد رگ می کنند و سپس از طریق تاباندن اشعه لیزر مجرای رگ را مسدود می نمایند. این روش حتی در مطب و تحت بی حسی موضعی قابل انجام است و بیمار نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد و دوران بهبودی کوتاه تر بوده و بیمار قادر خواهد بود که سریعا ً به فعالیتهای روزمره و طبیعی اش باز گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *