پروستات

پروستات

بزرگی خوش خیم پروستات:

بزرگی خوش خیم پروستات یکی از شایع ترین مشکلات مردان است که وابسته به شرایط سنی می باشد. این بیماری بعد از 45 سالگی بروز می کند و هر چه سن بالاتر برود احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود.

این بیماری تهدید کننده حیات نیست ولی به دلیل ایجاد علائم ادراری تحتانی کیفیت زندگی فرد را کاهش می دهد.

بزرگ شدن پروستات با وارد کردن فشار به مجرای ادراری که در داخل پروستات قرار دارد، موجب بروز علائم انسدادی و تحریکی می شود.

علائم انسدادی که به علت اختلال در خروج ادرار به دلیل بزرگ شدن پروستات به صورت تدریجی ایجاد می شود مثل کاهش نیرو و قطر جریان ادرار، تأخیر در دفع ادرار، زور زدن جهت دفع ادرار، احساس تخلیه ناکامل مثانه و به دنبال آن تکرر ادرار و قطره قطره آمدن ادرار و در موارد پیشرفته ممکن است مجرای ادراری به طور کامل بسته شده و سبب احتباس ادراری شود.

علائم تحریکی که به طور ثانویه به دلیل انسداد مجرای ادرار و تحریک مثانه به دلیل ضخیم شدن دیواره مثانه و کاهش ظرفیت آن ایجاد می شود مثل تکرر ادرار، به خصوص تکرر ادرار شبانه و فوریت در ادرار کردن می باشد.

علت بیماری به طور دقیق مشخص نیست و مواردی مثل سیگار کشیدن، وازکتومی، ریسک فاکتور محسوب نمی شود ولی 2 فاکتور برای پیشرفت بیماری لازم است: تغییرات هورمونی و بالا رفتن سن

غده پروستات به اندازه یک گردو کوچک مثل شکل زیرکاملاً دورادور گردن مثانه و قسمت خروجی آن را احاطه کرده است. وقتی غده پروستات بزرگ می شود قسمت خروجی مثانه را تنگ کرده و باعث علائم زیر می شود:

۱) کاهش جریان ادراری
۲) قطع و وصل شدن ادرار
۳) قطره قطره آمدن ادرار
۴) تکرر ادراری
۵) سوزش شدید و باریک آمدن ادرار
۶) عدم تخلیه خوب مثانه و ادرار باقیمانده بالا در داخل مثانه
۷) بیدار شدن های مکرر بیمار از خواب در شب ها جهت دستشوئی

۵۰درصد مردان بالای ۵۰ سال به درجاتی به نشانه های ذکر شده مبتلا می شوند که باید درمان شوند.

راهی برای جلوگیری از بزرگی پروستات وجود دارد؟

بزرگی پروستات معمولاً به علت بالا رفتن سن است و در نتیجه هنوز هیچ راهی برای پیشگیری از بزرگی پروستات وجود ندارد.

اگر مبتلا به علائم پروستات شدیم چه کار باید بکنیم؟

باید به دکتر کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید. دکترتان از شما سونوگرافی از کلیه و مثانه و پروستات و بررسی ادرار باقیمانده و تست PSA و آزمایش کامل خون و ادرار درخواست خواهد کرد و در صورت نیاز توسط پزشک معاینه مقعدی پروستات نیز انجام خواهد شد.

اگر مبتلا به علائم بزرگی پروستات هستیم درمان آن کدامند؟

اول درمان داروئی است، خط اول درمان داروئی استفاده از داروهای شل کننده گردن مثانه می باشد. مانند پرازوسین، ترازوسین، تامسولوسین و امنیک. این داروها را قبل از خواب به بیماران توصیه می کنیم که استفاده نمایند.

عمل جراحی باز پروستات یا بسته و لیزر کدام بهترند؟

امروزه عمل جراحی پروستات به دو روش باز و بسته انجام می شود که بسته به شدت و حجم و اندازه بزرگی پروستات و شکل رشد پروستات نوع درمان انتخاب می شود.
درمان طلائی پروستات برای کسانی که:

1) حجم پروستات آن ها بالای ۶۰-۷۰ گرم می باشد

2) همزمان با بزرگی پروستات سنگ مثانه بزرگ دارند

عمل جراحی باز :

در این روش با برش کوچکی در بالای استخوان عانه و زیر ناف و با برش کوچک روی مثانه، قسمت هسته ای پروستات را که باعث انسداد مجرا شده است برداشته می شود.

روش TURP :

بهترین درمان و درمان طلائی پروستات های زیر ۵۰ گرم که باعث انسداد شدید خروجی مجرا می شوند عمل TURP یا تراش از داخل مجرا (همان لیزر عامیانه) می باشد. در این روش بدون برش جراحی پوستی با عبور دوربین به مجرا، قسمت هسته ای پروستات را با تراش و تکه تکه کردن آنها بر می داریم و خارج می کنیم.
پس چه در عمل جراحی باز و چه بسته عمه پروستات برداشته نمی شود و فقط هسته انسدادی را بر می داریم.

آیا برداشتن قسمت هسته ای پروستات عوارض خاصی را نیز دارد؟
اصولاً عمل جراحی پروستات مثل عمل های دیگر عوارضی دارند که به ذکر آنها می پردازیم:

1) عوارض حین عمل: بعد از عمل به علت جراحی خونریزی قابل کنترلی ایجاد می شود که ممکن است باعث نگرانی بیمار شود ولی کاملاً طبیعی است و با گذاشتن سوند به مدت ۲۴-۴۸ ساعت و ایجاد شستشو کاملاً رفع خواهند شد.
2)  بی اختیاری ادراری: عموماً در جراحی سرطان پروستات دیده می شود نه در عمل بزرگی خوش خیم. در بزرگی خوش خیم پروستات بعد از عمل احتمال بی اختیاری نزدیک به صفر می باشد و اصلاً نگران نباشید. کسانی ممکن است بی اختیار شوند که مثانه آنها مشکل داشته باشد از قبیل مثانه های کم حجم و عصبی و سرکش. پس نگران بی اختیاری نباشید.
3)  توانایی جنسی: در عمل جراحی سرطان پروستات توان جنسی مرد آسیب می بیندو یا از بین می رود ولی در عمل خوش خیم پروستات توان جنسی شما کاملاً برای بعد از عمل حفظ خواهد شدو به علت باز شدن حفره در غده پروستات بعد عمل مایع منی شما پس از انزال به داخل مثانه می ریزد و با ادرار دفع خواهد شد و این نگرانی قطع شدن مایع منی نیست و در این مورد اصلاً جای نگرانی نیست.
۴)  ادرار خونی، درد، سوزش و عدم روان آمدن ادرار: بعد از عمل برای ۳-۴ هفته کاملاً طبیعی است و با خوردن مایعات فراوان و مصرف مسکن کاملاً بهبودی پیدا خواهید کرد.

روش های درمانی :
انتخاب روش درمانی بستگی به سایز پروستات و حال عمومی بیمار دارد:

روش های انتظاری

درمان دارویی

روش های جراحی( TURPو جراحی باز پروستات)

روش های کمتر تهاجمی ( لیزر، روش های حرارتی)

مزایای روش های کمتر تهاجمی:

بی خطر بودن عمل برای بیماران با ریسک بالا ( استفاده آنتی کوآگولان)

نداشتن خون ریزی ضمن و بعد از عمل

کاهش طول مدت زمان بستری از چند شب به یک شب

بی نیازی از سرم شستشو پس از عمل

داشتن حداکثر سوند ادراری به مدت 24 تا 48 ساعت.

1 دیدگاه

  1. irurology.com گفت:

    خسته نباشید مرسی به خاطر این مطالب کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *