کاربرد لیزر در بیماری های گوارش

امروزه استفاده از لیزر در طیف وسیعی از مشکلات گوارشی جایگاه ویژه ای پیدا کرده است که از جمله آن میتوان به :

  • آبسه و تومورهای لوله گوارش: با توجه به ساختار لوله گوارش و حرکت دائمی ان برای انتقال مواد غذایی کلیه درمانهای انجام گرفته بر روی ان باید با حد اقل اسیب وارده به این ساختار باشد که این مهم امروزه با بکار گیری لیزر ممکن گشته است.بطور مثال هر نوع کار بر روی ابسه های عفونی ریسک انتقال به بافتهای اطراف و وارد شدن به گردش خون را دارد و یا تومورهای لوله گوارش با چسبندگیهایی که ایجاد میکنند روند طبیعی انتقال مواد غذایی را مختل کرده و ریسک خونریزی بالایی نیز دارند ولی با استفاده از لیزر میتوان این اسیبها را به حد اقل رساند.
  • فیشر یا شقاق مقعد: که درمان ان با روش سنتی بدلیل برش ایجاد شده بر روی اسفنکتر مقعد موجب درجاتی از بی اختیاری میشد امروزه با نور لیزر با حد اقل اسیب و عوارض قابل درمان میباشد.
  • سینوس پیلونیدال یا کیست مویی: که با روش قدیمی بصورت باز عمل میشد و مدتها بیمار گرفتار عوارض عمل و دوره بهبودی طولانی مدت ان بدلیل ترمیم ثانویه و زخم باز بود امروزه با کمک لیزر با سرعت بالا و دوره بهبودی کوتاه قابل انجام میباشد.
  • هموروئید یا بواسیر : خوشبختانه با به عرصه امدن لیزردیگر نیازی به بریدن و برداشت هموروئید وجود نداشته و از طرف دیگر محدودیتهای اعمال جراحی سنتی را نیز ندارد و میتوان در یک جلسه عمل هر تعداد موجود را براحتی و با دقت درمان نمود و پس از عمل توده های لیزر شده بسرعت و براحتی جمع میشوند و احتمال بی اختیاری نیز به حداقل رسیده و پوست حساس ان ناحیه نیز اسیب نمیبیند.
  • فیستول: امروزه با نور لیزر میتوان بدون توسل به جراحی باز و اسیب رسیدن به بافتهای اطراف این مشکل را بسرعت برطرف نمود و مسیر فیستول را براحتی با نور لیزر بست و عوارض جراحی باز را از میان برداشت.
  • برداشت کیسه صفرا: با روش لاپاروسکوپی بتوسط نور لیزر براحتی و با ظرافت قابل انجام میباشد و دیگر نیازی به باز کردن شکم وجود ندارد.
  • ضایعات عروقی نابجا: که به دلایل مادرزادی یا اکتسابی ایجاد شده و ریسک دائمی خونریزی را بهمراه دارند .
  • تنگی ها و انسدادهای مری: که به دلایل متعددی از جمله بلع مواد اسیدی یا قلیایی مختلف یا بیماریهای مادرزادی یا سرطان ایجاد میشوند با استفاده از لیزر قابل برطرف شدن میباشند.
  • خونریزیهای گوارشی: که امروزه امار بالایی دارند و براحتی میتوانند جان بیمار را به خطر اندازند با سرعت و دقت قابل درمان و پیشگیری میباشند و میتوان موارد نیاز به انتقال خون را به حد اقل رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *