گامی نو در درمان سرطان پروستات آقایان به وسیله لیزر

گامی نو در درمان سرطان پروستات آقایان توسط لیزر

سرطان پروستات یکی از مهمترین سرطان ها است. دانشمندان کالج لندن با ساختن دارویی توسط یک باکتری از اعماق دریا، آن را به شخص مبتلا به سرطان تزریق کرده و آن را توسط باریکه لیزر در پروستات فعال ساختند. این خبر برای بیماران UCL بسیار هیجان انگیز بوده است. خبر خوب این است که این درمان بدون عواقب جدی و تغییر درسبک زندگی شخصی فرد، قادر به کشتن کامل سلول های سرطانی است. عمل جراحی اساسی برای برداشتن غده پروستات در بیماران مبتلا به سرطان، بیماران را بی اختیار و ناتوان می سازد. به همین دلیل است که طی سالیان اخیر، عمل جراحی تنها برای بیمارانی استفاده می شود که وضعیت وخیمی دارند و بقیه بیماران که حال نسبتا ً مساعدی دارند تنها تحت نظارت قرار می گیرند. از نظر روانشناختی برای مردان زندگی با این امر بسیار سخت است.

در میان بیماران، مردانی هستند که سرطان آنها در مراحل اولیه و با خطر بسیار کمی قرار دارد و تحت نظارت و کنترل هستند، اما دیگر بیماران که خطر بیشتری از گسترش این سرطان آنها را تهدید می کند، درمان جدید برای آنها کاملا ً کارساز خواهد بود.

 مطالعه ی منتشر شده توسط Mark Emberton و همکارانش در مجله انکولوژی مطالب زیادی را در رابطه با این درمان در اختیار ما می گذارد اما جواب گوی همه سوالات مربوط به آینده این درمان نیست.

Emberton در جواب گاردین گفت: این درمان پاسخگوی سوالات آینده نیست، برای اینکه نویسندگان باید مراحلی را برای آزمایشات طراحی کنند که پاسخگوی داروهای اروپایی باشد، اما این امر بدون استفاده از مزایای تکنولوژی که در سالیان اخیر پیشرفت کرده اند، صورت نخواهد گرفت. چشم انداز سرطان پروستات به شدت در حال تغییر است که هیچ آزمایشی بدون تغییرات نمی تواند راهش را ادامه دهد. در هنگام آغاز این فرآیند در حدود 5 سال پیش، MRI به صورتی جهانی در دسترس نبود و آنها مجبور بودند برای حدس سرطان پروستات از طریق Biopsies اقدام کنند.

محققان 400 نفر از مردانی که بیماریشان در مراحل اولیه بود را درمان کردند این کار با قرار دادن فیبرهای نوری در درون پروستات برای حمل پرتوهای لیزر صورت گرفته است. با انجام این کار سلول های سرطانی بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف از بین رفتند. گروهی دیگر تحت نظارت فعال قرار گرفتند.

در پایان سال میزان رشد سرطان در بیمارانی که تحت درمان توسط لیزر قرار گرفته بودند 28% و بیمارانی که تحت نظارت فعال قرار گرفته بودند 58% بوده است.

Emberton می گوید: امروز انجام این فرآیند توسط MRI به راحتی انجام گرفته و تا دو سال قادر به رفع کامل سلول های سرطانی خواهند بود. چیزی که هنوز معلوم نیست این است که آیا سرطان برای همیشه از بین می رود یا نه. این امر با نظارت چند ساله بر روی بیمار قابل تشخیص خواهد بود.

Emberton و انجمن حمایت از بیماران مبتلا به سرطان پروستات بریتانیا معتقد هستند که این روش برای بیمارانی که وضع متوسط دارند بسیار کارساز است برای کسانی که در مراحل اولیه سرطان قرار دارند، بهتر از آنست که درمانی اعمال نشود.

ایده استفاده از داروهای ساخته شده از باکتری ها برای فعال شدن توسط نور، چیز جدیدی نیست. درمان فوتودینامیک در حال حاضر برای سرطان پوست و دیگر سرطان ها انجام می شود.

متأسفانه این روش نیز مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

کلینیک های PDT ،Quack های اثبات نشده ای را برای مغز و سرطان های دیگر پیشنهاد داده اند که لیزرها نمی توانند به آن ها دست بیابند این امر بسیار گران بوده و برای نجات جان کودکان انجام میشود. اما Emberton می گوید: این تکنولوژی جدید بسیار دقیق بوده و قابلیت استفاده بر روی دیگر سرطان ها را نیز دارد. او امیدوار است که این روش مجوز های مربوط را دریافت کند و مورد تایید NHS قرار بگیرد. در حال حاضر تنها چیزی که می توانند بگویند این است که آزمایشات به پایان رسیده و درمان در اسرع وقت قابل انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.